Mordoğan: Ege bölgesinin küçük bir balıkçı kasabası..  Karaburun  Yarımadası üzerinde  yer alan belde, geçmiş çağlarda İyonya (ionia) ‘nın Eritrea sınırlarında yer almaktaydı.

Mordoğan isminin kaynağı  faklı şekillerde anlatılsa da anlatımların  gerçekliğini yaşayarak görmek sizleri şaşırtmasın… Mordoğan’nın doğasında 70’ın üstünde mor çiçeğin açtığını yaşayarak görebilirsiniz. Bir diğer olasılık olarak Mordoğan da gün doğumu öncesinde gökyüzünde mordan turuncuya kadar morun her tonunun görünebildiğidir.

Yunan mitolojisinde çokça yer almaktadır. Homerosun doğum yeri olduğu söylenen ve yine Truva Savaşlarını anlattığı Oddyysea eserinde Windy Mimas (Rüzgarlı Mimas ) diye geçer.

Zeus’un kıskanç karısı Hera’nın Zeusu gözetlemek üzere Mimas’ı bugünkü Bozdağ da görevlendirmiştir. Kızgın Zeusta bunun üzerine Mimas’ın başına demir, bakır ve kayalar yığarak bugünkü  Bozdağa gömerek cezalandırmıştır.

Atena’nın ilk zeytini burada yetiştirdiği söylenmekte ve bugün dahi hiçbir yerde yetişmeyen Hurma Zeytin (dalında kendiliğinden olgunlaşan ve hiçbir işlem yapılmadan yenen zeytin) burada yetişmektedir.

Narkozun Narsizm ve Nergiz Çiçeğinin adını aldığı Narkissosun burada yaşadığı son zamanlarda söylenmekte ve onun adına bir çeşme olduğu bilinmektedir.  Narkissoun adını verdiği Nergiz çiçeği ilk burada yetişmiş ve hala bölgede yetiştirilen en önmeli üründür. Yarımada da Narkoz etkisi görebilirsiniz.

Bugün Türkiye’nin en ünlü üzümlerinden olan Sultaniye üzümün doğum yeri, yunan mitolojisinde Dyonessosun bağbozumu eğlenceleri yaptığı ve katıldığı ege kıyılarındandır.

Karaburun yarımadası Osmanlı döneminde,  Nazım Hikmet’ın de destanlaştırdığı Şeyh Bedrettin isyanında  Börklüce Mustafa  ilk toplumcu hareketi burada başlatmıştır.

ÜZÜM İSKELESİ

Yüzyılı aşkın bir yapı olan Üzüm İskelesi çeşitli tarihlerde çeşitli hizmetlerde bulunmuştur. Bu nedenlede çeşitli tadilatlar geçirerek bugünkü halinde hizmet vermeye devam etmektedir.

Sultaniye üzümlerinin yurdışına ihracı ve gümrüklemesi  bu iskeleden yapılmıştır.

Mordoğan’ın kırlarına  çiçek tanrıçası Floranın eli değmiş  sanki,  Mordoğan’nın kırlarında yüzlerce tür  çiçeğin yetiştiği  ve bunlardan fitoterapik özellik taşıyan 70’e yakın şifalı çiçek bilinmektedir.

Kırmızı barbun, dilbalığı, topan kefalı, kalamarı, ahtapotu, balık  yumaurtası vs. önde gelen deniz ürünleridir. İskele meydanında her sabah balıkçıların yakaladığı balıkların kantosu (balık ihalesi) yapılmaktadır. Sizde dilediğiniz balığı kantodan alarak resteurantımızda pişirtebilirsiniz.

Amatör Olta balıkçığı yaygın olan Mordoğanda  iskeleden hergün teknelerle balığa çıkılmaktdır . Dilerseniz bu turlara katılarak kendi balığınız yakalabilirsiniz.

Mordoğanın doğası  kartal, tilki, keklik, ile Akdeniz foku vs. yaşam alanıdır. Doğada kartal yuvaları ile fok balığının mağaralarını görmeniz mümkündür.

Doğa yürüyüşçüleri  için İyonların tarihi  Efes-Mimas yolu yakın zamanda uluslar arası işaretlemeleri yapılmış doğa severler yararlanmaktadır.

 

51558798
üzümiskelesi-butik otel (83)

Rezervasyon için:

+90 232 737 7181 info@uzumiskelesi.com